29 Lut

„ZA WOLNOŚĆ, ZA POLSKĘ Z SERCA WYRWANE…..”

DSC_0325Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku w Jadownikach rozpoczęliśmy udziałem w biegu „ Tropem Wilczym”. Ogólnopolski bieg na dystansach 1963m i 10 km ku pamięci Wyklętych zgromadził na starcie ponad 200 uczestników. Główne uroczystości zaplanowane na godz. 18.00 rozpoczęły się pod pomnikiem poległych za Ojczyznę. Po odśpiewaniu hymnu Polski i podniesieniu flagi na maszt została odsłonięta tablica z napisem „Skwer Pamięci im. rtm. Witolda Pileckiego” Następnie w imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem złożyli: przedstawiciele Rady Sołeckiej z Sołtysem Jarosławem Sorysem na czele, poseł do parlamentu europejskiego Edward Czesak, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko, Vice Burmistrz Jerzy Tyrkiel, przewodniczący powiatowego Klubu PiS Stanisław Pacura w towarzystwie radnej Justyny Wójtowicz –Woda. Uroczystości pod pomnikiem dopełniła patriotyczna oprawa o którą zadbali organizatorzy wraz z grupą młodych kibiców i harcerze.

Następnie uroczystości przeniosły się do sali koncertowej Domu Ludowego w Jadownikach gdzie cześć artystyczną zaprezentowali uczniowie szkół z Jadownik: Aleksandra Dzieńska, Izabela Sacha, Mateusz Kopiński oraz Łukasz Rojkowicz, a całość dopełnił koncert Michała Jakubowskiego z zespołem.

Na koniec licznie zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z wystawą poświęconą oddziałowi Wiarusy z zasobów IPN oraz skosztować wypieków Pań z Rady Sołeckiej.

Dziękuję serdecznie za pomoc w organizacji Burmistrzowi Brzeska Grzegorzowi Wawryce klubowi biegacza Victoria oraz harcerzom z Jadownik, p. Justynie Wójtowicz Woda i p. Adamowi Smoucha oraz p. Michałowi Fudala. Dziękuję p. Dyrektor Mok i p. Dyrektor Biblioteki z RCBK, radnym rady miejskiej, radym powiatu, księżom, prezesom klubów, stowarzyszeń, dyrektorowi gimnazjum, kibicom, oraz wszystkim tak licznie zgromadzonym uczestnikom obchodów dnia pamięci o bohaterach Wyklętych.

Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci! Chwała Bohaterom!

Jarosław Sorys